Aktualności

Dziedzictwo kulturowe wsi Chocimów

"Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów jakie niosą czasy, pozostanie- jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją potwierdzone przez prawde wieków"

Słowami naszego wielkiego Polaka Jana Pawła II Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Chocimów Barbara Domagała rozpoczęła imprezę plenerowa kończącą projekt "Zachowanie dziedzictwa kulturowego zgodnie z tradycjami mieszkańców Chocimowa poprzez odtworzenie i reaktywowanie starego obrzędu i kuchni naszych ojców".

Projekt byl realizowany dzięki podpisanej umowie ze Świętokrzyskim Biurem Rozwoju Regionalnego o przyznanie pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju", objętego PROW na lata 2007-2013.

Słowa Jana Pawła II są mottem przewodnim Stowarzyszenia i były ideą przy realizowaniu tego projektu, tj. ocalenia od zapomnienia dziedzictwa regionalnego, tradycji chocimowskiej wsi, utrwalenia wartości środowiska kulturowego.

Stowarzyszenie pragnie kultywować i przekazać młodym historię zwiazaną ze starym, zapomnianym obrzędem "Kozy ", który był kiedyś corocznie obchodzony w Chocimowie podczas "kusoków". Pamietają go tylko najstarsi mieszkańcy wsi, bowiem od lat został on zapomniany.

W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera troska o ochronę chocimowskiego dziedzictwa kulinarnego tak, by w niezmiennej formie zachować je dla potomnych. Z tą myślą zgromadzono przepisy tradycyjnych chocimowskich potraw. Zebrane przepisy jak i obrzęd "Kozy" zamieszczono w folderze wydanym w ramach tego projektu. W folderze znalazla się kuchnia naszych przodków, którą przypomniał Ksawery Jasieński, przepisy najstarszej mieszkanki Chocimowa pani Janiny Karbowniczek jak i zespołu ludowego "Chocimowianki". Podczas imprezy plenerowej kończącej projekt mieszkańcy oraz przybyli goście mogli degustować tradycyjnych, chocimowskich potraw min: swojskiego smalczyku z kiszonym ogórkiem, pierogów z grzybami, gałów, burocorza, podpłomyków, cebulorza, drożdżowca, kapusty z grochem, garusu z ziemniakami, przednówkowego,chocimowskiego bigosu i innych. Dania zostały podzielone według tradycji na podobiednik, obiad i podwieczorek.

Oprawę muzyczną imprezy zapewnił zespół "Lech & Iro". W repertuarze ludowym zaprezentował się zespół "Chocimowianki", a piosenki retro przypomniały dwie wschodzące gwiazdy estrady Kinga Pastuszka i Gabrysia Papaj.

Przy pięknej jesiennej pogodzie i w otoczeniu wiekowych lip wszyscy uczestnicy z radością świętowali zakończenie projektu.

Radość była tym większa, że nie w tylko udało się ocalic od zapomnienia kuchnie i zwyczaje naszych ojców ale i doposażyć "Chocimowskie Centrum Pod Lipami" w nowe krzesła, stoły, zestawy plenerowe jak i artykuły gospodarstwa domowego. Zakończenie projektu Chocimowianie świętowali w gronie przyjaciół i honorowych gości. Imprezę swą obecnością zaszczycili m.innymi: poseł na sejm RP Jarosław Rusiecki, radni sejmiku województwa świętokrzyskiego Maria Adamczyk i Józef Grabowski, radni Rady Miejskiej w Kunowie na czele z przewodniczącym Romanem Wójcikiem, dyrektor Biblioteki w Kunowie Ewa Gaj oraz przedstawiciele pobliskich wsi i okolic.

Spotkanie upłynęło w bardzo wesołej, miłej i biesiadnej atmosferze.

 

Zobacz galerię

 

 

Administrator 2011-10-11
Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Chocimów 2010 - 2014